Fathers and Sons

by Brian Friel, after the novel by Ivan Turgenev

05 June 2014 - 26 July 2014

Barclays Front Row tickets for FATHERS AND SONS are released every Monday at 10am throughout the run. Two young men arrive at a country estate, fresh from university: one, the son of the landowner, the other a brilliant and charismatic radical, proclaiming a dangerous new philosophy. But their warm welcome cools as the new house guest attacks the values of his hosts, bringing to the surface the tensions between one generation and the next. Over the course of a summer, political ideals are tested by filial duty and the arrival of Anna, a mysterious visitor whose presence stirs the heart and threatens a friendship. FATHERS AND SONS speaks of the heartbreak of being a parent and the terrible compromise of growing up. Lyndsey Turner returns to the Donmar to direct Brian Friel’s thrilling dramatisation of Turgenev’s masterpiece. Please click here for information on our Captioned and Audio-Described performances.

Run time: 2 hours and 20 minutes including an interval

Cast & Creative Team

  • Anthony Calf - Read bio

    Anthony Calf - Biography

    Anthony Calf

    playing NIKOLAI

    For the Donmar: Les Parents Terribles (Trafalgar Studios), The Hotel in Amsterdam.
    Theatre:
    includes Stephen Ward (Aldwych), Death and the Maiden (Harold Pinter), My Fair Lady (Sheffield Theatres), Private Lives, The Deep Blue Sea, Wallenstein (Chichester Festival), The White Guard, The Power of Yes, Gethsemene, Never So Good, The False Servant, Betrayal, The Madness of George II (NT), Rock ‘n’ Roll, Neverland, My Night With Reg (Royal Court), A Buyer’s Market (Bush), Cressida (Almeida/Noël Coward), Dolly West’s Kitchen (Abbey, Dublin), Uncle Vanya (Abbey, Dublin), Rebecca (Royal Lyceum, Edinburgh), Another Country (Queen’s).
    Film: includes Anna Karenina, The Madness of King George, Oxford Blues.
    Television: includes Dracula, Restless, Upstairs Downstairs, Call the Midwife, New Tricks, Lewis, Identity, Doc Martin, Fashion, Trinity, Mistresses, Beau Brummell, Holby City, The Strange Case of Sherlock Holmes, The Robinsons, The Hotel in Amsterdam, Amnesia, Judge John Deed, Foyle’s War, The Falklands Play, The Cry, Sirens, Lucky Jim, Lorna Doone, Midsomer Murders, Our Mutual Friend, A Touch of Frost, My Night With Reg, Bramwell, Pride and Prejudice, Bye Bye Baby, Absolute Hell, Great Expectations, Mary Rose, My Family and Other Animals, Fortunes of War, The Monocled Mutineer, Beau Geste.

  • Elaine Cassidy - Read bio

    Elaine Cassidy - Biography

    Elaine Cassidy

    playing ANNA

    For the Donmar: Les Parents Terribles (Trafalgar Studios).
    Theatre: includes There Came A Gypsy Riding (Almeida), The Crucible (RSC), Scenes from the Big Picture (NT), The Lieutenant of Inishmore (RSC).
    Film: includes Untitled Lance Armstrong Biopic, The Loft, And When Did You Last See Your Father, The Truth, The Bay of Love and Sorrow, The Others, Disco Pigs, Felicia’s Journey, The Sun, the Moon and the Stars.
    Television: includes The Paradise, Just Henry, The Miraculous Year, The Garden, Harper’s Island, Dr Hoo, Little White Lies, A Room With A View, The Ghost Squad, Fingersmith, Uncle Adolf, Watermelon, Mission Top Secret II, Glenroe.

  • Caoilfhionn Dunne - Read bio

    Caoilfhionn Dunne - Biography

    Caoilfhionn Dunne

    playing FENICHKA

    For the Donmar: The Night Alive (also New York).
    Theatre:
    includes King Lear, Christ Deliver Us!, The Last Days of a Reluctant Tyrant, La Dispute (Abbey, Dublin), Pineapple (Calipo Theatre Company), The Veil (NT), 10 Dates with Mad Mary (Calipo Theatre Company/Pleasance, Edinburgh/Irish tour), Plasticine (Corcadorca), The Playboy of the Western World (Druid/US tour), The Sanctuary Lamp (B*Spoke), Bent (Smock Alley), Macbeth (Siren Productions), Caligula (Rough Magic Seeds III).
    Film: includes Wrath of the Titans.
    Television: includes Love/Hate, Vexed, Little White Lie.



  • Susan Engel - Read bio

    Susan Engel - Biography

    Susan Engel

    playing PRINCESS OLGA

    For the Donmar: Hecuba.
    Theatre: includes Candide, Hamlet, Women Beware Women, Luminosity, Bad Weather, The Dybbuk, King John, The Tempest, The Comedy of Errors, Julius Caesar, Henry IV Part II, The Wars of the Roses (RSC), Love and Information, Spinning into Butter, The Happy Haven, The Hotel in Amsterdam, Macbeth (Royal Court), The Crucible (Regent’s Park Open Air), Her Naked Skin, The Hour We Knew Nothing Of Each Other, Angels in America, Watch on the Rhine (NT), Brand (Theatre Royal Haymarket), A Passage to India (Shared Experience), The Sea (Chichester Festival), An Inspector Calls, Footfalls (Garrick), The Clandestine Marriage – Clarence Derwent Award (Queen’s), Richard III, King Lear, Good Person of Sichuan (NT/UK tour), The Cherry Orchard (Leicester Haymarket), A Kind of Alaska (Duchess), Hamlet (Piccadilly), Last of the Red Hot Lovers (Criterion), Private Life of the Third Reich (Open Space), Three Sisters (Cambridge Theatre), The Friends (Roundhouse), Spring Awakening (NT/Old Vic).
    Film: includes Damage, Anastasia, Butley, King Lear.
    Television: includes Casualty, The Café, Midsomer Murders, Afterlife, Doctor Who, The Black Death, Dalziel & Pascoe, Trial & Retribution, Kavanagh QC, Underworld, Inspector Morse.
    Radio and Voice: includes On Cigarette Papers, Bombs on Aunt Dainty, Pilgrim, Miss Balcombe’s Orchard, Hamlet.

  • David Fielder - Read bio

    David Fielder - Biography

    David Fielder

    playing PROKOFYICH / TIMOFEICH

    Theatre: includes The Taming of the Shrew, All’s Well That Ends Well, As You Like It, Hamlet, Richard III, King John, Romeo and Juliet (RSC), Iphigenia (Theatre Royal, Bath), The Tempest (RSC/Little Angel), The Sunshine Boys (Oldham Coliseum), Brontë (Shared Experience/The Watermill), A Christmas Carol (Southwark Playhouse), Dr Freeman & Hilda (Strawberry One Act Festival, New York), The Oresteia (New York), The Merchant of Venice (Bolton Octagon), Waiting for Godot, Death of a Salesman, The Caucasian Chalk Circle, The Resistible Rise of Arturo Ui, Of Mice and Men (Library Theatre, Manchester), Measure for Measure (Theatr Clwyd), The Tempest, St Joan (A,B&C Theatre Co/US tour), The Vortex, The Fall Guy, Prize Night, The Deep Blue Sea, Richard II (Manchester Royal Exchange), Broken Glass (The Watermill), The Odd Couple (Liverpool Playhouse), Baal, Phoney Physician, The Merchant of Venice (Leicester Haymarket), Doctor Faustus (Young Vic), War & Peace (NT), As You Like It, Mad World My Master, A Chaste Maid in Cheapside, Henry V (Shakespeare’s Globe), Uganda, Attempts on Her Life, Panic, Not Quite Jerusalem (Royal Court), The Three Sisters (Out of Joint/Royal Court), Mother Courage, Anna Karenina, Sweet Sessions, Heartbreak House (Shared Experience).
    Film: includes The Pledge, Superman III, Yanks.
    Television: includes The Bill, Heartbeat, Spatz, Inspector Morse, Floodtide, A Wanted Man, Widows, Mitch, Two's Company, Softly, Softly, Funny Man, The Naked Civil Servant.

  • Joshua James - Read bio

    Joshua James - Biography

    Joshua James

    playing ARKADY

    Trained: RADA.
    Theatre:
    includes Bringing Up the Bodies, Wolf Hall (RSC), The Ritual Slaughter of Gorge Mastromas, No Quarter, Love and Information (Royal  Court), Gabriel, The Tempest (Shakespeare’s Globe).
    Film: includes Summer in February.
    Television: includes Utopia, Whites, Silent Witness, Identity.

  • Karl Johnson - Read bio

    Karl Johnson - Biography

    Karl Johnson

    playing VASSILY

    Theatre: includes Barking in Essex (Wyndham’s), Noises Off (Old Vic/Novello), Frankenstein, The Seafarer, Tales from the Vienna Wood, Scenes from the Big Picture, The Walls, Cardiff East , The Ends of the Earth, The Machine Wreckers, The Shape of the Table, Black Snow, The Sea, Uncle Vanya, Don Quixote, A Midsummer Night’s Dream, The Fawn, Glengarry Glen Ross, Wild Honey, The Rivals, The Mysteries, Animal Farm (NT), The Absence of Women (Lyric, Belfast), Almost Nothing, At the Table, Not Enough Oxygen, This Is A Chair, The Night Heron, Boy Gets Girl, The Weir, Been So Long, A Little Less Than Normal, Sudlow’s Dawn, Irish Eyes, English Tears (Royal Court), Woyzeck (Lyric Hammersmith), War Crimes (ICA), Amadeus, As You Like It (Old Vic), Vieux Carré (Piccadilly).
    Film: includes Mr Turner, The Sea, Good Vibrations, The Deep Blue Sea, The Pier, I Know You Know, Four Last Songs, Hot Fuzz, The Illusionist, Heidi, Pure, Tomorrow La Scala, Love Is The Devil, Wittgenstein, Close My Eyes, Jubilee, The Tempest.
    Television: includes Plebs, Atlantis, It’s Kevin, Call the Midwife, Merlin, Small Island, Larkrise to Candleford, Modern Men, The Trial of Tony Blair, New Tricks, The Chatterley Affair, Elizabeth David, Nostradamus, Midsomer Murders, Rome, When I’m 64, Born and Bred, The Mayor of Casterbridge, David Copperfield, Vanity Fair, The Temptation of Franz Schubert, Wing and a Prayer, An Independent Man, Catherine the Great, Lifeboat, Judas and the Gimp, Sexual Intercourse Began in 1963, The Shawl, A Tale of Two Cities, Poirot, The Black and Blue Lamp, Only Connect, Shoestring, Oral Treason, Gifted Adult, Sons and Lovers, Cold Harbour, Rock of Follies, Chips with Everything, Champions.

  • Tim McMullan - Read bio

    Tim McMullan - Biography

    Tim McMullan

    playing PAVEL

    Trained: RADA.
    For the Donmar:
    The Front Page.
    Theatre:
    includes Neville’s Island (Chichester Festival), The Master and Merguerita, Mnemonic, The Noise of Time, Light, Three Lives of Lucie Cabrol , The Caucasian Chalk Circle (Complicite), The Cherry Orchard, Burnt by the Sun, Present Laughter, Coram Boy, The Alchemist, Theatre of Blood, His Dark Materials, The Three Sisters, Murmuring Judges, Racing Demon, The Wind in the Willows, Richard III (NT), A Flea in her Ear (Old Vic), The Misanthrope (Harold Pinter), As You Like It (Shakespeare’s Globe), The Deep Blue Sea (UK tour/Vaudeville), A Midsummer Night’s Dream (RSC), Lady Betty (Cheek by Jowl).
    Film: includes The Woman in Black, The Queen, Shakespeare in Love, Onegin, Plunkett and Maclean, Shadowlands, Princess Caraboo, The Fifth Element.
    Television: includes Elementary, Foyle’s War, Endeavour, Parade’s End, Henry IV Parts I&II, Silk, The Great Outdoors, Margaret, Mutual Friends, Sense and Sensibility, Trial and Retribution, Pinochet in Suburbia, Agatha Christie: A Life in Pictures, The Wimbledon Poisoner, Stalag Luft.
    Radio: includes The Diary of Samuel Pepys, The Lady from the Sea, The Making of Ivan the Terrible, Solaris, The Nutcracker, Cold Blood, Hans Christian Anderson.

  • Jack McMullen - Read bio

    Jack McMullen - Biography

    Jack McMullen

    playing PIOTR

    Theatre: includes Carthage (Finborough), The Loneliness of the Long Distance Runner (Theatre Royal, York).
    Film: includes The Hatching, The Knife That Killed Me, Seamonsters, The Lie is Dead.
    Television: includes Common, Fast Freddie, Waterloo Road, Moving On, The Forgotten Fallen, The Bill, The Street, Casualty, Doctors, Grange Hill, Brookside.

  • Siobhan McSweeney - Read bio

    Siobhan McSweeney - Biography

    Siobhan McSweeney

    playing DUNYASHA

    Trained: Central School of Speech and Drama and Ecole Philippe Gaulier, Paris.
    Theatre:
    includes The Captain of Kopenick, The Kitchen, Mother Courage and her Children, England People Very Nice (NT), Uncle Vanya (Lyric, Belfast), Translations (Leicester Curve), Dancing at Lughnasa (Birmingham Repertory), Stars in the Morning (Jagged Fence), Life Is A Dream, 4:48 Psychosis (Rough Magic), The Heights (Playgroup/The Arches, Glasgow), Midden (Oldham Coliseum), The Flags – Manchester Evening News Award (Manchester Royal Exchange/ Andrews Lane, Dublin), The Train Show (One Off Productions/Playgroup), Dark Week, Soap! (Playgroup), Oleanna (Nunkie Theatre Co.), School for Wives, Sexual Perversity in Chicago, Maid, Ladies Day (Granary Productions), Innocent (When You Dream) (Edinburgh Fringe Festival/Granary Productions).
    Film: includes The Wind That Shakes the Barley.
    Television:
    includes London Irish, The Fall, Emmerdale, Fair City.

  • Seth Numrich - Read bio

    Seth Numrich - Biography

    Seth Numrich

    playing BAZAROV

    Trained: The Juilliard School, New York.
    Theatre:
    includes Sweet Bird of Youth - Evening Standard Award (Old Vic), The Judgment of Paris (New York/Edinburgh Fringe Festival). In New York includes Golden Boy, War Horse (Lincoln Center), The Merchant of Venice (Public), Yosemite, Slipping, Blind (Rattlestick), On the Levee (LCT3), Iphigenia 2.0 (Signature), Too Much Memory (Rising Phoenix Repertory), Gates of Gold (59E59), Dutch Masters (LAByrinth). Regional USA includes Slipping (Lillian, Los Angeles), The History Boys (Ahmanson, Los Angeles), The Cure at Troy (Seattle Repertory), Measure for Measure (Chautauqua), AZAK (Rattlestick/Zspace, San Francisco). 
    Film: includes Private Romeo, Blessed is the Match, How to Kill a Mockingbird.
    Television: includes Turn, The Good Wife, Gravity.

  • Phoebe Sparrow - Read bio

    Phoebe Sparrow - Biography

    Phoebe Sparrow

    playing KATYA

    Trained: Mountview Academy of Theatre Arts.
    Theatre:
    includes City Stories (St James), The Birthday Party, Cover (Dugout Theatre), Little Me (NYMT).

  • Lindy Whiteford - Read bio

    Lindy Whiteford - Biography

    Lindy Whiteford

    playing ARINA

    Trained: The Royal Scottish Academy.
    For the Donmar:
    Guys and Dolls (Piccadilly).
    Theatre:
    includes Save the Lap Dance for Me (Oran Mor), Men Should Weep (NT), Forbidden Fruit (Oran Mor), Twelfth Night (Bristol Old Vic), Top Girls (Citizen’s, Glasgow), Habeas Corpus, The Life and Times of Young Bob Scallion (Northcott), Romeo and Juliet (Liverpool Playhouse), Women on the Verge of HRT (UK tour), A Free Country (Tricycle), The Belle of Belfast Theatre (Contact/Lyric, Belfast), Threshold (Lyric, Belfast/Minsk NT), The Canterbury Tales (New Vic), Village Wooing, Bodies (Bosham Open Air), Engaged (Arts), The Last Tram (Gate), Candide (Belgrade), The Bevellers (Pavilion, Glasgow), Blithe Spirit, Confusions (Perth), The Rose and the Ring, The Doctor and the Devils, The Playboy of the Western World (Lyceum, Edinburgh),  A Midsummer Night’s Dream, Halloween, As You Like It (Dundee Repertory), Suddenly Last Summer (Glasgow South Park).
    Film: includes Soft Top Hard Shoulder.
    Television: includes Shetland, Getting On, Rebus, Casualty, Monarch of the Glen, Trial and Retribution, Urban Gothic, Where There’s Smoke, A Touch of Frost, Boyz Unlimited, Taggart, Beyond Fear, Headhunters, Doctor Finlay, The Brown Man,  Sam Saturday, Bergerac, A Very Peculiar Practice, Bust, Matlock, Skin Deep, Minder.

  • with

    with - Biography

    Photographer: Fathers and Sons

  • Cai Chan Sing

    Cai Chan Sing - Biography

    Photographer: Fathers and Sons

  • Max Mason

    Max Mason - Biography

    Photographer: Fathers and Sons

  • Harrison Sharpe

    Harrison Sharpe - Biography

    Photographer: Fathers and Sons

Reviews

  • "It is hard to imagine this outstanding production of Fathers and Sons ever being better staged than it is here"

    Daily Telegraph
  • "One of the most accomplished productions I have seen this year"

    Daily Express
  • "One of the best productions of the year"

    Sunday Express
  • "Deeply satisfying mix of soulfulness and elegance"

    Evening Standard
  • "Lyndsey Turner's excellent production… yields a rich gallery of performances"

    Guardian
  • "Beautifully acted…a poignant depiction of fractious, unspoken love"

    Financial Times
  • "Watching the production is like listening to a richly interwoven chamber symphony"

    Independent
  • "[Lyndsey] Turner’s lovingly drawn and achingly tender new production"

    The Stage
  • "Beautifully acted production"

    Whatsonstage
  • "Stirs at the heart"

    Daily Mail
  • "Irresistible"

    Sunday Telegraph

Seating plan and prices

seating plan
Back to top